Dobrý den. Chtěl bych uložit peníze řádově ve stotisících, ale po špatných zkušenostech s investováním (např. ING Fondy, ING Garant invest, ale i kapitálové životní pojištění), kde bylo vše ztrátové, chci uložit peníze bezrizikově, aby byla pokryta alespoň inflace. Jaký je Váš názor na Spořící státní dluhopisy, jejichž emise nyní MF připravuje?

Letošní emise dluhopisů počítá s nižšími výnosy a nově budou podléhat zdanění. Diskontovaný dluhopis tak nabídne čisté průměrné roční zhodnocení 1,45 %, prémiový 2,1 %, kuponový 2,35 % a reinvestiční 2,62 %.

Změna nastala u proti-inflačního dluhopisu. Jeho výnos již není odvozen pouze od příslušné míry inflace, ale je vypočten jako míra inflace + 0,5 % reálného výnosu. Vzhledem k tomu, že se výnosy daní, je reálný zisk závislý na výši inflace. Pokud bude inflace nižší než zhruba 2,83 %, bude čistý výnos tohoto dluhopisu vyšší, než míra inflace (a dluhopis tedy výhodnější v porovnání s protiinflačním dluhopisem z minulé emise), při míře inflace nad 2,83 % bude čistý výnos nižší a reálný výnos tudíž záporný. Aktuální inflační cíl ČNB je stanoven na 2 %, ovšem vzhledem k tomu, že proti-inflační dluhopis je prezentován zejména jako pojistka proti vysoké inflaci, je jeho funkčnost v porovnání s předchozí emisí při vysoké očekávané inflaci snížena.

Podmínky pro předčasné splacení zůstávají stejné jako loni. Diskontovaný a proti-inflační dluhopis lze předčasně splatit 2 x ročně, pětiletý kuponový a reinvestiční 4 x ročně, prémiový pak pouze jedenkrát za rok. Oficiálně není předčasné splacení zatíženo žádným poplatkem, avšak k prémiovému, kuponovému a reinvestičnímu dluhopisu se váží zvyšující se výnosy. Například výnosy tříletého prémiového dluhopisu jsou v prvních dvou letech pouze 0,5% a teprve ve třetím roce je připsáno 6,5 %. Předčasným splacením se tak držitel dluhopisu připraví o většinu výnosů a zhodnocení takového dluhopisu potom nedosáhne ani na současné lepší spořicí účty. Naopak diskontovaný a proti-inflační dluhopis rostoucí výnosy ukotveny nemají, a proto je jejich předčasné splacení, například pokud se na trhu objeví lepší nabídka zhodnocení peněz, podstatně méně bolestivé.

Co říci závěrem. Z mého pohledu jsou státní dluhopisy neatraktivní. V případě korporátních dluhopisů lze ještě o investici uvažovat, ale pozor na případnou korekci, která může nastat z důvodu nebývale vysokého zhodnocení v minulém roce. Pokud však hledáte jistotu, jedno řešení zde je. Na trhu existuje garantovaný termínovaný vklad se zhodnocením od 3,0 - 3,6 % p.a. Záleží na době uložení, které je od 1 do 5 let. Tato nabídka však platí od 500 000 Kč vložené částky. Tato varianta by mohla být pro Vás vhodná, když uvádíte, že byste vklad chtěl provést řádově ve stotisících. Pro bližší informace mě můžete kontaktovat telefonicky nebo na email.

 Zpět do poradny

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů